به نقل از لوفیگارو، زونگ کینگهو مالک شرکت صنایع غذایی واهاها به عنوان ثروتمندترین مرد چین معرفی شده است. فوربس و هورون در دو گزارش جداگانه ثروت کینگهو را برآورد کرده اند.

فوربس ثروت او را ۱۰ میلیارد دلار برآورد کرده و افزوده هر سال ۳٫۵ میلیارد دلار بر ثروت وی افزوده می شود. هورون به نوبه خود دارایی زونگ را ۱۲٫۵ میلیارد دلار تخمین زده است.

ماجرای
 جالب و خواندنی ثروتمندترین مرد چین

زونگ دوست دارد این تکیه کلام را تکرار کند: ” اگر ثروتمند شده ام ، هر سنت آن را به زحمت به دست آورده ام”.

داستان زونگ کینگهو از آن ماجراهایی است که چینی ها دوست دارند، بشنوند، مردی که با دست خالی یک امپراتوری بنا کرد. وی در سال ۱۹۴۵ در شهر هانگژو استان ساحلی زژیانگ متولد شده است.

رژیم کمونیستی مائوتسه تونگ به دلیل سابقه پدربزرگ که یک عضو عالیرتبه رژیم سابق بود خانواده را مطرود کرد و پدر زونگ قادر به یافتن کاری نبود. بنابراین خانواده با دستمزد مادر زندگی را سپری می کردند.

در اوایل دهه ۱۹۶۰ زونگ برای کار به روستا رفت. هنگامی که دنگ شیائوپینگ اصلاحات بزرگ را به راه انداخت او از فرصت استفاده کرد. در آن زمان ، وی رییس یک شرکت تعاونی بود. او با شراکت دو بازنشسته شرکت را خریده و ظرف چند سال آن را تبدیل به یک غول نوشابه سازی کرد.

زونگ با عرضه یک نوشابه بر پایه شیر که برای سلامت کودکان مفید تشخیص داده شده بود به موفقیت زیادی دست یافت. سپس او بازار سراسر کشور را با کوکا چینی اشباع کرد.

در سال ۱۹۹۶ او با شرکت دانون غول صنایع غذایی فرانسه شرکتی مشترک را در چین تاسیس کرد. در آغاز همه چیز خوب پیش می رفت اما اندک اندک روابط تیره شد. فرانسوی ها زونگ را متهم کردند که حدود ۲۰ شرکت مستقل تاسیس کرده که دقیقا همان محصولات شرکت مشترک را می فروشند. جنگ خونین قضایی بین دو شریک آغاز شد که در نهایت زونگ پیروز آن بود. در سال ۲۰۰۹ فرانسوی ها ناگزیر ۵۱درصد سهامی را که در شرکت مشترک داشتند به شریک سابقشان واگذار کردند.

زونگ کینگهو عضو حزب کمونیست و نماینده پارلمان چین دارای ارتباط هایی قدرتمند است. مترجم: بهرام افتخاری

منبع

http://www.funpatogh.com